• DOLAR
  $1.745,1300
 • EURO
  $0,5208
 • ALTIN
  $29.588,0500
 • BIST
  $105,7800
FETÖ Şüphelisi 44 Eski Hakim ve Savcı’ya Gözaltı Kararı

FETÖ Şüphelisi 44 Eski Hakim ve Savcı’ya Gözaltı Kararı

2011 yılında avukatlıktan Hakim ve Savcılığa geçiş sınavında FETÖ’nün mahrem abileri tarafından sorular verilerek hakim ve savcı oldukları değerlendirilen 44 eski hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. İhraç edilen hakim ve savcılarının birçoğunun da örgütün gizli haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı olduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında 2011 yılı Avukatlıktan Hakim ve Savcılığa geçiş sıvalarında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerinin yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişerek örgüt mensuplarına dağıttıklarının tespit edildi.

FETÖ üyelerinin sınav sorularını alarak hakim ve savcı oldukları, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında da ihraç edildikleri öğrenildi. Çoğu FETÖ’nün gizli haberleşme uygulaması olan “ByLock” kullanıcısı olduğu belirtilen 44 eski hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon başlatıldı.

Başsavcılık, operasyon ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

BYLOCK KULLANICISI ŞÜPHELİLERE YÖNELİK OPERASYON

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmalar kapsamında 2011 yılı Avukatlıktan Hakim/Savcılığa Geçiş Sınavı’nda FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerinin yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişerek örgüt mensuplarına dağıttıklarının tespiti üzerine sınav sorularını alarak hakim/savcı oldukları değerlendirilen ve daha sonra mesleklerinden ihraç edilen çoğu ByLock kullanıcısı 44 şüpheli hakkında 22.01.2021 tarihinden itibaren gözaltı kararı verilmiştir.Şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız