• DOLAR
  $2.407,2300
 • EURO
  $0,8361
 • ALTIN
  $38.854,6600
 • BIST
  $166,2300
FETÖ Sanığı Eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen’in Cezası Belli Oldu

FETÖ Sanığı Eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen’in Cezası Belli Oldu

Eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen, “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Pekşen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılırken, avukatı duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “görevi kötüye kullanmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

2013 yılında yapılan askeri lise sınavları soruşturması kapsamında yargılanan sanık Pekşen savunmasında, suçlamaları reddetti.

Önceki celse yaptığı savunmayı tekrarlayan Pekşen, o dönemde sınav kitapçıklarının süresi dolmadan imhasına ilişkin, “Kitapçıkların imhasından Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı sorumluydu. Bana bağlı değildi. Kitapların imhasına 2013 yılında yapılan yönetim kurulu toplantısında karar verildi. O toplantıda ben yoktum. ÖSYM Başkanı olmadığı için o dönem bir süre vekaleten başkanlık yaptım. İmhadan gelen cevabın ulaşımı, hukuk servisinden geldiği için imzaladım. İmha meselesinde bir dahlim yoktur. İmha edilmediğini bilseydim durur muydum?”

Müşteki Ö.K’nin, o dönemde kuruma geldiğini anlatan Pekşen, şunları kaydetti:

Mahkeme başkanının, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması isteyip istemediğini sorması üzerine, sanık “görevi kötüye kullanmak” suçunu işlemediğini öne sürerek beraatini istedi.

Sanık hakkında, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” ve “ÖSYM Başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanuna muhalefet” suçlarından açılan davada, mahkeme heyeti, suçu, “görevi kötüye kullanmak” kapsamında değerlendirerek, sanığı 1 yıl 15 gün hapisle cezalandırıp, şartlar oluştuğu için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Kayseri’de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan, aralarında eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Pekşen’in de bulunduğu 5 sanıktan 3’ü, yargılandıkları 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 1 yıl 10 ay 15 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Demir ve Pekşen’in dosyaları ise tefrik edilmişti.

Haklarında “Görevi kötüye kullanma” suçundan da dava açılan sanıklardan Demir’in dosyası, aynı örgüt kapsamında Ankara’da görülen başka bir dava ile birleştirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Başkan Ceza İmha Sanık

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız