• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emniyet’ten 76 İl’de Eş Zamanlı Sinyal Operasyonu

Emniyet’ten 76 İl’de Eş Zamanlı Sinyal Operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK), bazı kişi ve grupların yurt dışından temin ettikleri cep telefonlarını yasa dışı yollarla ülkeye getirerek haksız kazanç elde ettiği, devleti vergi kaybına uğrattıkları ve vatandaşların mağdur olmasına neden olduklarını tespit etti.

88 GÖZALTI KARARI

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 88 şüpheli hakında gözaltı kararı çıkarıldı.

76 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Karar sonrası harekete geçen ekipler, şüphelilerin yakalanması için 76 ilde operasyon başlattı.

70 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Operasyonda şu ana kadar 70 şüpheli gözaltını alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada, 1145 adet kaçak cep telefonu ile 7 kilogram toz esrar ele geçirildi.

GİZLİ DEPOLARDAN İŞ YERLERİNE DAĞITIM

Söz konusu şahısların, “zula” diye tabir edilen gizli bölmeler içerisinde gümrüğe beyan etmeden ülkemize soktukları kaçak cep telefonlarını gizli depolarda topladıkları, ardından bu telefonları kuryeler vasıtasıyla kaçak cep telefonu satan iş yerlerine dağıttıkları anlaşıldı.

Bu kaçak cep telefonlarına ülkemizde kayıtlı eski model cep telefonlarının IMEI bilgilerini klonlayarak kullanıma hazır hale getirerek piyasaya sürdükleri tespit edildi.

BAKANLIKTAN UYARI: E-DEVLET HESAPLARI KONTROL EDİLMELİ

İçişleri Bakanlığı, operasyona ilişkin açıklama yaparak “Bu kapsamda kaçak yollarla getirilerek satılan cep telefonları ilerleyen tarihlerde vatandaşlarımızı mağdur etmekte. Mağduriyet yaşanmaması adına vatandaşlarımızın e-Devlet hesaplarını kontrol ederek bilgileri dışında cep telefonu kaydına rastlamaları halinde durumu yetkililere bildirmesi önem arz etmekte.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads