• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
E-Duruşma Nedir? Nasıl Kullanılacak?

E-Duruşma Nedir? Nasıl Kullanılacak?

Kimler E-Duruşma Kullanabilir ? E-Duruşma Talepleri ve  Ayrıntılar…

Bir önceki haberimizde avukatların farklı şehirlerdeki duruşmalarına bulundukları yerden UYAP Avukat Portal üzerinden video konferans yöntemi ile katılabilmesini sağlayan e-duruşma sisteminin testi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun katılımıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini duyurmuştuk.

 

Şimdi ki haberimizde E-duruşma sisteminin özellikleri, bir takım teknik bilgiler ve kullanım aşamalarından bahsedeceğiz.

E-DURUŞMADA NELER OLACAK?

Yeni sistemle avukatlar, UYAP Avukat Portalı’ndan duruşmalarını sorgulayarak ilgili duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini yazarak talebini gönderebilecek.

Hakimin sistem üzerinden talebi kabul etmesi halinde, avukat, duruşmaya video konferans ile bağlanabilecek. e-Duruşma, mahkemenin sistemi aktif hale getirmesiyle başlayacak.

Yazılımı Adalet Bakanlığı mühendislerince yapılan sistemde avukatlar, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-Duruşmaya katılabilecek.

Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hakimince UYAP sistemi üzerinden teyit edildikten sonra duruşma başlayacak.

e-Duruşmada yüz tarama ve parmak izi gibi güvenlik önlemlerinin ileriki aşamalarda sisteme eklenmesi planlanıyor.

e-Duruşma sistemine bilirkişilerin ve uzmanların bulundukları yerden katılmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor. Ayrıca e-Duruşma sistemi, CELSE uygulamasıyla da tam uyumlu çalışacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads