Hukuk Haberleri
Dev Operasyo:  HDP’li Yöneticiler Dahil 718 Gözaltı
Sosyal Medyada Paylaş
15 Şubat 2021
HukukHaber

Dev Operasyo: HDP’li Yöneticiler Dahil 718 Gözaltı

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlıkları birimlerince, PKK/KCK’nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışma başlatıldı.

Harekete geçen ekipler, 40 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

718 ŞÜPHELİYE GÖZALTI

İçişleri Bakanlığı, operasyona ilişkin açıklama yaparak 718 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

HDP’Lİ İL VE İLÇE BAŞKANLARI DA GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında; HDP’nin Aydın İl Başkanlığı’nda görev yapmış/halen görevde bulunan 4, Söke ve Didim ilçe başkanlıklarından 1’er, Batman il ve merkez ilçe başkanlıklarından 3, Bitlis/Mutki İlçe Başkanlığı ile Bitlis/Güroymak Belediyesinden 1’er, Elazığ/Karakoçan İlçe Başkanlığı, Gaziantep İl Başkanlığı ile DBP Gaziantep İl Başkanlığından 1’er, Kars İl Başkanlığından 2, Kars’ın Digor ilçesi Dağpınar Belediyesinden 1 kişi ,Siirt Belediyesinin eski meclis üyelerinin de yer aldığı 4, Siirt/Kurtalan İlçe Başkanlığından 1 kişinin ve Eski HDP Aydın milletvekili adayı A.D.’nin bulunduğu belirtildi.

Gözaltına alınanlardan 3 kişinin serbest bırakıldığı, 2’sinin ise adli kontrol şartıyla salıverildiği öğrenildi.

İÇİŞLERİ’NDEN OPERASYONLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı’ndan operasyonla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“PKK/KCK terör örgütünün yurt içi faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlıkları birimlerince yürütülen operasyonlarda; 40 ilde aralarında HDP il ve ilçe başkanlarınında olduğu 718 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alma işlemleri halen devam etmektedir.

Yakalanan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; çok sayıda silah ve örgütsel doküman ile dijital malzeme ele geçirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ads

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Adalet Medya.net