• DOLAR
  $2.452,4600
 • EURO
  $0,8590
 • ALTIN
  $39.306,5000
 • BIST
  $172,6100
Cumhuriyet Savcısı Ahmet ASLAN
Cumhuriyet Savcısı Ahmet ASLAN
buespostagizlidir@adaletmedya.net
Depreme Bağlı Ölüm ve Yaralanma Olaylarında Zamanaşımı Sorunu
 • 06 Kasım 2020 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Bilindiği üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 66 vd. maddelerinde dava zamanaşımı süreleri belirlenmiş olup, bu sürelerin tamamlanmasının ardından suç failleri hakkında kamu davası açılması mümkün değildir. Kanunun 66/6. maddesi uyarınca zamanaşımı, tamamlanmış suçlarda suçun işlendiği günden, teşebbüs hâlinde kalan suçlarda son hareketin yapıldığı tarihten, kesintisiz suçlarda kesintinin gerçekleştiği ve zincirleme suçlarda son suçun işlendiği günden itibaren işlemeye başlamaktadır. Ancak istikrarlı Yargıtay içtihatlarına ve doktrine göre neticesi hareketten ayrı olan suçlar açısından dava zamanaşımı süreleri, neticenin gerçekleştiği andan itibaren başlayacaktır. Bu gerçek, daha önce deprem nedeniyle meydana gelen ölümlere ilişkin bir yargılama kapsamında Yargıtay Ceza Genel Kurulunca verilen 2003/9-261 E, 2003/274 K. sayılı kararda da vurgulanmıştır.

Buna göre neticesi hareketten ayrı olan suçlarda, suçun tamamlanması için, ihlali belirten hareketten ayrı olarak yasal tanımda yer alan neticenin de gerçekleşmesi gerekir. Böylece suç, bu neticenin gerçekleştiği yer ve zamanda işlenmiş olur ve zamanaşımı da o andan itibaren işlemeye başlar. Kusurlu inşa edilen yapının deprem nedeniyle yıkılarak çoklu ölüm meydana gelmesi sonucu işlenen suçun tarihi, yıkımın gerçekleşerek yaralanma ya da ölüm sonucunun ortaya çıktığı andır. Başka bir ifadeyle kusurlu inşa edilen yapı için inşaata başlama ya da yapı kullanma izin belgesinin alındığı tarih, suçun işlendiği tarih olarak kabul edilemez.

Dolayısıyla deprem sebebiyle yıkılan ya da hasar gören binalarda meydana gelen Taksirle Öldürme ve Taksirle Yaralama suçları açısından zamanaşımı süreleri, binaların yapıldığı tarihten değil, binaların yıkılarak ölüm ve yaralanma olaylarının gerçekleştiği tarihlerden itibaren başlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız