• DOLAR
  $1.867,7500
 • EURO
  $0,5721
 • ALTIN
  $31.326,8000
 • BIST
  $116,8800
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrfan Fidan’ın Yemin Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrfan Fidan’ın Yemin Törenine Katıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, AYM üyeliğine seçilen İrfan Fidan’ın yemin töreninde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı yemin töreninde konuşan Arslan, Yüksek Mahkeme kararlarının uygulanmamasının Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebileceğini belirtti.

AYM Yüce Divan Salonu’nda düzenlenen yemin törenine katılan isimler arasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yüksek yargı üyeleri ve çok sayıda davetli de yer aldı.

KONUKLAR KAPIDA KARŞILANDI

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, başkanvekilleri ve yeni üye İrfan Fidan, konukları kapıda karşıladı.

İSTİKLAL MARŞI’NIN 100’ÜNCÜ YILI VURGUSU

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yıl dönümü olduğunu anımsatan Arslan, diye konuştu.

“BAĞIMSIZLIK MANİFESTOSU”

İstiklal Marşı’nın Anayasa’yla güvence altına alındığını, marşın toplumu birleştiren bir sembol olduğunun vurgulandığını kaydeden Arslan, dedi.

“İSTİKLAL MARŞI, ANAYASA’NIN FİKRİ ÖZETİDİR”

İstiklal Marşı’nda geçen, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.” sözlerini marşın özü olarak niteleyen Arslan, ifadelerini kullandı.

Bireysel açıdan hürriyet kavramının temel hak ve hürriyetlere sahip olmayı ifade ettiğini vurgulayan Arslan, Anayasa’nın temel amacının fertlerin doğuştan sahip olduğu bu hak ve hürriyetleri güvence altına almak olduğunu bildirdi.

15 TEMMUZ’DAKİ DİRENİŞ

Arslan, “1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’ndan bu yana tüm anayasalarımızda egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu değişmez bir ilke olarak yer almıştır. Mevcut Anayasa’nın Egemenlik kenar başlıklı 6. maddesi uyarınca da ‘Türk milleti egemenliğini Anayasa’nın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle kullanır.” diye konuştu.

ANAYASA’YA SADAKATE DİKKAT ÇEKİLDİ

BİREYSEL BAŞVURUNUN ANAYASA’YA KATKISI

Anayasa’ya göre egemenliği kullanan yetkili organlardan birinin de Anayasa Mahkemesi olduğuna işaret eden Arslan, 23 Eylül 2012’den itibaren hayata geçen bireysel başvuruyla birlikte anayasa yargısında yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Arslan, bireysel başvuruyu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çabası, milletin iradesiyle “hukuk sisteminde gerçekleştirilen önemli bir reform ve kazanım” olarak nitelendirdi.

AVRUPA İLE KIYASLAMA

Bireysel başvurunun Türkiye’de başarılı şekilde uygulandığına dikkati çeken Arslan, son dört yıldır Anayasa Mahkemesi’ne yıllık bazda ortalama 40 bin bireysel başvuru yapıldığını, Avrupa’daki Anayasa Mahkemelerinin kabul ettiği başvuru sayısıyla karşılaştırılamayacak kadar fazla başvurunun alındığını aktardı.

Arslan, şu andaki derdest başvuru sayısının yaklaşık 40 bin olduğunu, mahkemenin son dört yılda yapılan müracaat kadar başvuruyu sonuçlandırdığını bildirdi.

SALGINA RAĞMEN İŞLEYEN SÜREÇ

Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl koronavirüs salgınına rağmen 45 bin bireysel başvuruyu karara bağladığını, böylece gelen başvuruyu karşılama oranının yüzde 112’ye yükseldiğini anlattı.

Arslan, Anayasa Mahkemesi’nin, bireysel başvuruya konu temel hak ve hürriyetlere ilişkin içtihat hukukunu da her geçen gün geliştirdiğini belirtti.

BİREYSEL BAŞVURULARIN, HAK İHLALLERİNE ETKİSİ

Yüksek Mahkemenin kararlarıyla, anayasal haklar ve hukukun üstünlüğü temelindeki standartları, anayasa koyucunun amacı doğrultusunda ve vatandaşların hak ettiği şekilde yükselttiğini dile getiren Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi ihlal tespit ettiğinde ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmetmektedir, daha açık ifadeyle hükmetmek zorundadır. Çünkü Anayasa ve kanun bireysel başvuruları inceleme yetkisini Anayasa Mahkemesi’ne verdiğinden burada ihlalin nasıl giderileceğinin de belirleme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Kanunun açık hükmü, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal tespit ettiğinde, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere de hükmetmesini gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla bu bir tercih, takdir meselesi olmayıp kanundan ve bireysel başvurunun doğasından kaynaklanan bir zorunluluktur. Anayasa Mahkemesi ihlal kararlarını ihlalin kaynağına göre ilgili kurum ve kuruluşlara göndermektedir. Bu aşamada ilgili kurumlara düşen ihlali ortadan kaldırmak ve benzeri ihlallerin önlenmesini sağlamak için gerekenleri yapmaktır.

Bu kapsamda kural olarak mümkün olduğunca durumun eski hale getirilmesi, başka bir ifadeyle ihlalden önceki duruma dönülmesi sağlanmalıdır. Öte yandan Anayasa’nın ve kanunun açık hükümleri karşısında idari ve yargısal makamlar Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Bu mutlak yükümlülük esasen Anayasa’nın öngördüğü hukuk düzeninin ve hukuk devleti olmanın bir gereğidir.

Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da bir güvencesidir. Bireysel başvuru kurumunun etkili olabilmesi verilen ihlal kararlarının gecikmeksizin yerine getirilmesine bağlıdır. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir. Anayasanın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır.”

İRFAN FİDAN, KİSVESİNİ GİYDİ

Başkan Zühtü Arslan’ın konuşmasının ardından yemin törenine geçildi. Öz geçmişi okunan yeni üye Fidan yemin etti. İrfan Fidan’a kisvesi Arslan tarafından giydirildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında maske takan davetliler, sosyal mesafe kuralı çerçevesinde belirlenen yerlerden töreni izledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Anayasa İrfan Fidan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız