• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cinayet Sanığı “Takdir-i İlahi” Dedi

Cinayet Sanığı “Takdir-i İlahi” Dedi

Erzurum’da, adliye çıkışında başlayan ve iki kardeşin karıştığı kavga sırasında, İbrahim Hakkı Turgut kalbinden bıçaklanarak Zafer Çınar tarafından öldürülmüştü, kendisi de İbrahim Hakkı Turğut’un arkadaşı tarafından yaralanmıştı. Tutuklanan Zafer Çınar’ın ağabeyi Sadri Çınar ise serbest bırakılmıştı.


İki kardeş hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ilk celsesi görülen cinayet davasının yargılaması sırasında sanık Zafer Çınar beyanında, 

“İbrahim birlikte yiyip, içtiğim arkadaşımdı. Öz kardeşim kadar seviyordum. Abi-kardeş gibiydik. Abimin bıçaklanması olayından önce İbrahim Hakkı Turgut, beni 3 yerimden bıçaklamıştı. Araya babasının ve arkadaşlarının girmesiyle barıştık. Daha sonra ne olduysa, abisi İsmail, abimi bıçakladı. Duruşması için gittiğimiz adliyede İbrahim bana çakmak fırlattı ve tehditler savurdu. Duruşmadan çıktık, adliyeden yaya olarak ayrıldık. Bizi takip ediyorlarmış. Cumhuriyet Caddesi’ndeki alışveriş merkezi önünde İbrahim Hakkı Turgut ile arkadaşı Muhammed Taha Yalçın bize pusu kurmuşlar. Olaydan önce beş katlı binadan düştüm, yoğun bakımda kaldım. Vücudumda 18 kırık vardı. Onlarla uğraşacak durumda değildim. İbrahim abime tekmeye vurdu. Muhammet, ‘bıçağını çek, onları vur’ deyince, ikisi bıçaklarını çekti. Bana savurmaya başladılar. Abimden korktum, ben de çıkardım bıçağı. Adliyeye girerken bıçağı çimler arasına saklamıştım. Çıkışta aldım. Birbirimize bıçak savururken, İbrahim’in ayağı kaydı. O anda bıçak kalbine saplanmış. Takdiri ilahi ben vurmadım, haberim yok. Yere düşünce bıçak saplanmış. Kendimi, iki kişi arasında korudum. Yaptığım meşru müdafaadır. Muhammet de beni bıçakladı. Öldürme niyetim olsaydı, gelen ambulansa ‘ilk onu götürün’ dedim. Sizce ben öldürecek olsam bunları yapar mıyım? Orada Muhammet’i de onu da öldürürdüm. 8,5 aydır cezaevindeyim. Cezaevine girdiğimden beri Yasin okuyorum. Benim kardeşimdi, her gece üzülüyorum” şeklinde konuştu.

Tanık Polis Memuru

 “İki kişi birbirine bıçak sallayarak geliyordu. Ölen kişi savurdu, Zafer kendini geri çekince bıçak isabet etmedi. Ayırmaya çalıştım, bağırdım ancak sesimi duymuyorlardı. Ortam çok kalabalık olduğu için silahımı kullanamadım. Daha sonra Zafer savurunca, İbrahim’in kalbine girdi. Bıçaklandığı anı bizzat gördüm. Daha sonra bıçaklanan kişi yere düştü. Zafer kaçmaya başladı, ben peşinde koştum onu yakaladım” ifadelerine yer verirken, 

Zafer Çınar’ın avukatı ise;

 “Müvekkil, yaşam hakkına yapılan bu ölümcül saldırıyı, saldırı ile orantılı olarak defetmek için kendini savunduğu sırada rastgele savurduğu bıçak ile maktul yaralanıyor. Müvekkil hukukun kendine verdiği meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Çünkü hukuk hakkın ve haklının saldırıya uğramasına izin vermez” şeklinde savunmasına yaptı.

Sanık Zafer Çınar’ın tutukluluk halinin devam edeceğine dair mahkemece karar verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads