• DOLAR
  $1.894,67
 • EURO
  $0,3677
 • ALTIN
  $24.097,56
 • BIST
  $61,32
Cezaevinde İlaç Kullanımı

Cezaevinde İlaç Kullanımı

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA İLAÇ KULLANIMI

Ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklu hastaların kullanması için doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, 18.09.2013 tarihli Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti arasında imzalanan protokol hükümleri doğrultusunda temin edilerek, kurum sağlık personeli tarafından mutlak surette hastanın kendisine verilmek suretiyle kullandırılır.

Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük’ün 25/5-a maddesi uyarınca, yeşil ve kırmızı reçeteyle satılan uyuşturucu ve uyarıcı nitelikteki ilaçlar hükümlülere tane olarak verilmekte ve huzurda içirilerek kontrolü yapılmaktadır. Diğer ilaçlar ise cezaevi tabibinin belirlediği miktarda verilmektedir.

 

TBC (tüberküloz) ilaçları ve başkası tarafından kullanıldığında hayati riske, beden ve ruh sağlığında olumsuz etkilere yol açabilen ilaçlar hastalara tek tek steril bir eldiven kullanılarak hazırlanıp, alüminyum folyo kağıdına sarılı, üzerinde hastanın ismi bulunan kağıt külah, küçük naylon poşet veya kutu içerisinde muhafaza edilerek verilmekte ve hastaların kullanması sağlanmaktadır.

Hükümlü ve tutukluların tedavi masrafları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmakta ilaç giderleri ise Genel Müdürlüğümüz bütçesinden karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2012 yılında 41.322.683,60 TL ilaç harcaması yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads