• DOLAR
  $1.790,6200
 • EURO
  $0,5301
 • ALTIN
  $29.833,6800
 • BIST
  $107,5100
Av. Aylin Esra EREN
Av. Aylin Esra EREN
gizlie-posta.@adaletmedya.net
Boşanma Davası Sonrası Eşlerin Sadakat Yükümlülüğü Sona Erer mi?
 • 16 Ocak 2021 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ

 1. Haklar ve yükümlülükler

Madde 185- Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.

Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.

Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

Evlenme ile birlikte eşler arasında kurulan evlilik birliğinde; eşlerin evlilikleri sona erene dek birbirlerine sadık kalma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Kural olarak; evlilik sona erene kadar eşlerin başka biriyle duygusal bağ kurması, ilişki yaşaması doğru değildir. Evlilik süresince bu kuralı ihlal eden taraf, kusurlu sayılır.

Evlilik birliğinin sona ermesi yalnızca boşanma ile gerçekleşmez. Eşlerden birinin ölümü, gaipliği veya eşlerden birinin cinsiyet değiştirmesi halleri de; evliliği sona erdirir. Biz bu yazımızda evlilik birliğinin boşanma ile sona erene dek olan eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğünden bahsetmekteyiz.

Eşlerden biri veya ikisi birlikte; Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açar ve boşanma süreci başlamış olur. Her ne kadar eşlerin boşanma iradeleri ortaya konulmuş olsa dahi – yargılama süresince taraflar boşanma iradelerinden vazgeçebilir, yargılama sonunda hâkim ayrılık kararı verebilir veyahut hâkim tarafların boşanmasına dair karar vermeyebilir – bu hallerde başlatılan boşanma sürecinin sonucunda boşanma gerçekleşmeyebilir. Bu gibi sebeplerle; eşlerin boşanmasına dair mahkeme tarafından verilen karar kesinleşinceye kadar taraflar resmi olarak evli sayılmaktadır.Boşanma davası süreci başlamış olsa da; eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğü devam etmektedir. Eşlerden biri başkasıyla duygusal bağ kurar veyahut ilişki yaşar ise; sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olacaktır.

Yargıtay’ın bu konuda iki farklı görüşü bulunmaktadır. İlk görüş; “Eşlerin sadakat yükümlülüğü sadece evlilik süresince değil, boşanma davası açıldıktan sonra da devam etmektedir.” der. Bu görüşe göre; eşler boşanma davası açtıktan sonra dahi birbirlerine sadık davranmak zorundadırlar. Hatta Yargıtay birçok kararında; boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesini kusurun artışı gerekçesi saymaktadır. Boşanma davası sürerken tarafların her türlü davranışları da kusur durumlarının belirlenmesinde etkilidir.Boşanma davası sırasında bir başkasıyla duygusal veya cinsel birliktelik yaşayan eşler “kusurlu” kabul edilir.Bu kusurlu davranışlar neticesinde; kusurlu olan eş, karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalmaktadır. Hatta nafaka ve çocukların velayeti konularında aleyhlerine hüküm verilebilir.

Yargıtay’ın ikinci görüşü ise; “Eşlerin sadakat yükümlülüğü boşanma davası açıldıktan sonra sona erer.” der. Eşler; dava tarihinden sonra birbirlerine karşı sadakatsizlik yapar ise, bu kusurlu davranışlar davada nazara alınmaz. Bu görüşe göre; eşler davadan sonra sadakat yükümlülüğüne uymakla yükümlü değillerdir. Eşlerine karşı sadakat yükümlülüğü ortadan kalkan taraflar; diledikleri kişiyle duygusal veya cinsel birliktelik kurabilirler. Bu durum davaya konu edilemez, eşler bu eylemlerinden ötürü kusurlu sayılmazlar.

Yukarıdaki yazımızda hem Medeni Kanun’un kural olarak belirlediği sadakat ilkesini hem de Yargıtay’ın bu konudaki farklı görüşlerini özetlemeye çalıştım. Sadakat sözlük anlamı ile içten bağlılık anlamına gelmektedir.Tüm evli çiftlerin evli kaldıkları süre boyunca birbirlerine karşı içten bağlı kalmalarını naçizane tavsiye eder, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

 

AVUKAT AYLİN ESRA EREN    

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız