• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bireysel Başvuru Kararlarının Özel Hukuktaki Yansımaları Sempozyumu Gerçekleştirildi

Bireysel Başvuru Kararlarının Özel Hukuktaki Yansımaları Sempozyumu Gerçekleştirildi

Anayasa Mahkemesi Anayasa Yargısı Araştırmaları Merkezi (AYAM) ile TOBB ETÜ Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Bireysel Başvuru Kararlarının Özel Hukuktaki Yansımaları” konulu sempozyum 30/11-1/12/2021 tarihlerinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada bireysel başvurunun bir temyiz yolu olmadığının altını çizerek bireysel başvurunun kamu gücünün neden olduğu hak ihlali iddiasının incelendiği bir hak arama ve anayasallık denetim yolu olduğunu kaydetti.

Başkanvekili Gökcan bireysel başvuru istatistiklerini de paylaşarak özel hukuk alanındaki uyuşmazlıklara ilişkin Genel Kurul kararlarından örnekler verip Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru konusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

Başkanvekili Gökcan, bireysel başvurunun etkili olabilmesinin ihlal kararlarının gereğinin yerine getirilmesine bağlı olduğunu vurguladı.

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve  Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem  Kırca’nın konuşmalarından sonra Mütevelli Heyet Başkanvekili Faik Yavuz yaptığı konuşmada, yatırım ortamının en önemli unsularından olan sözleşmelerden kaynaklı yükümlülüklerin garanti altına alınması olduğuna dikkat çekerek bireysel başvurunun temel hak ve özgürlükleri kamu tarafından ihlal edilen bireylerin temel haklarının korunması açısından önem arz ettiğini belirtti.

İki gün süren ve dört oturumda gerçekleşen sempozyumda “Anayasa Mahkemesinin Bireysel Başvuru Kararlarının Özel Hukuka Yansımaları”, Kişiler ve Aile Hukuku”, “Devletin Pozitif Yükümlülükleri”, “Kamulaştırma, Kamulaştırmasız El Atma”, “İmar, Kadastro ve Tapu Uyuşmazlıkları” konuları ele alınarak akademisyenler ve Anayasa Mahkemesi raportörlerinin de yer aldığı hukukçular tarafından sunumlar yapıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kadir Özkaya sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, bireysel başvuru uygulamasıyla anayasa yargısında yeni bir dönemin başladığını ifade ederek Anayasa Mahkemesinin bu dönemde, temel hak ve özgürlükleri esas alan “hak eksenli” bir yaklaşımı benimsediğini belirtti. Başkanvekili Özkaya, bireylerin uğradıklarını iddia ettikleri hak ihlallerinin uluslararası bir mahkemeye gitmelerine gerek kalmaksızın ülkemiz içinde karara bağlanmasının Türkiye’de demokratik hukuk devletinin gelişimine önemli bir katkı yaptığını vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads