• DOLAR
  $2.041,38
 • EURO
  $0,4293
 • ALTIN
  $29.805,42
 • BIST
  $71,7
Baro Tiyatroları Festivali Başladı

Baro Tiyatroları Festivali Başladı

Bu yıl Bursa Barosu’nun organize ettiği ve ev sahipliği yaptığı 5. Baro Tiyatroları Festivali, Orhan Alkaya söyleşisi, sergi açılışı ve Bursa Baro Tiyatrosu’nun “Barış Oyunu” ile başladı. 27 Haziran’a kadar sürecek festivalde 7 ilden 9 tiyatro topluluğu oyun sahneleyecek.

Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle, Nazım Hükmet Kültürevi’nde gerçekleştirilen festivalin açılışı nedeniyle düzenlenen törene Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i temsilen Murat Yıldırım ile çok sayıda tiyatrosever katıldı. Açılış konuşması yapan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, 110 yıllık tarihiyle Bursa Barosu’nun her alanda mücadele ettiğini, hem kente, hem kentliye hukukun gücüyle kalkan olmaya devam ettiğini söyledi.

“Eşitlik ve hak mücadelesinin Bursa Barosu’nun varlık nedeni” olduğunu ifade eden Altun, şöyle konuştu:

“Hukuksuzluğu kanıksamamak için her hukuksuzluğu görmek, göstermek, onu tanımak, tanıtmak ve anlatmak gerekiyor. Öte yandan doğru ve hak olanı da tanıtmak ve anlatmak gerekiyor. İşte tam da bu noktada sanatla buluşuyoruz. Bize eğrileri, doğruları en etkili biçimde anlatan, bizi derinden etkileyen o anlatı dili; sanatın naif ve güçlü dili yardımımıza koşuyor. Shakespeare’in Hamlet’e söylettiği gibi ‘iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini’ anlatmak için var tiyatro. Başka dünyaların, belki de başka coğrafyaların kahramanlarını ve başlarından geçenleri izleyerek günümüze, kendi hikayemize çekidüzen vermemize aracı oluyor tiyatro, ‘bir ayna koyup önümüze’ gerçeği görmemize yarıyor tiyatro.

Gerçeği göstermek, hak olanı anlatmak ve Bursa Barosu’nun bu kentte var olma nedenlerine paralel amaç ve düşüncelerle kurduğumuz Bursa Baro Tiyatromuz on beş yaşına gelirken bu festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğunu taşıyor. Bu festival bizimle aynı duygu ve düşüncelere sahip başka illerdeki meslektaşlarımızla buluştuğumuz, hukuk ve sanatın kesiştiği noktada yapılıyor.

Bu kesişme noktası, seyircilerimizle, bize destek veren tiyatro insanlarıyla, basınımızla ve çalışanlarımızla kalabalık bir buluşma noktası haline geldi. Bu buluşmamıza katılarak bize ufuk açan değerli tiyatro insanlarını konuk etmekten ayrı bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.”

Altun’un açılış konuşmasının ardından şair, yazar, tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen ve gazeteci Orhan Alkaya söyleşisi gerçekleştirildi. Alkaya, “Bir Sığınma Alanı Olarak Tiyatro” başlığı altında Bursalı tiyatroseverlerle söyleşti.

Söyleşinin ardından festivalin prömiyeri, Bursa Baro Tiyatrosu Tiyatro Advocato’nun “Barış Oyunu” ile yapıldı. Bursa Baro Tiyatrosu Yönetmeni Av. İzzet Boğa’nın Aristofanes’in eserinden uyarladığı Barış Oyunu, tiyatroseverlerden alkış aldı. Aykan Yılmaz’ın yardımcı yönetmen olduğu “Barış Oyunu”nun müziklerini Nedim Yıldız, tasarımlarını Merve Ergenoğlu, uygulamasını Ertuğ Bayraktar, kostümleri Aslıhan Pekün, hareket düzenini Ezgi Eneç yaptı. Hande Yiğitarslan Abay’ın asistanlığını yaptığı oyunun ışık düzenini de Bahadır Hançer yönetti.

Barış Oyunu’nda Murat Özdemir, İsmail Metin, İnci Kutgün, Nur Hilal Sarıkartal, İsmail İşyapan, Süheyla Toppamuk, Çetin Cambaz, Hande Yiğitarslan Abay, Umut Mısır, Edanur Şenyüz, Selin İlkiz Öztürk, Bengisu Kutlu Mısır, Anıl Şimşek, Tuğçe Alsaç, Murat Küçükyıldız, Begüm Topçu, Tuğçe Topuz, Vidadi Demirci, Esra Meral, Nisa Ören rol aldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads