• DOLAR
  $1.885,2600
 • EURO
  $0,5794
 • ALTIN
  $31.574,7000
 • BIST
  $117,7400
Bakan Gül: Gazi Meclis’imizin, Milletimizin İradesiyle Yeni Anayasa ile Taçlanacağına Olan İnancımız Tamdır

Bakan Gül: Gazi Meclis’imizin, Milletimizin İradesiyle Yeni Anayasa ile Taçlanacağına Olan İnancımız Tamdır

Adalet Bakanı Gül, Antep’e “Gazi” unvanı verilişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla sabah Anıtkabir’de düzenlenen törene katılarak, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Şeref defterini imzalayan Bakan Gül, ardından Birinci Meclis’te düzenlenen anma programına katıldı.

GAZİANTEP, KURTULUŞ MÜCADELESİNİN MEŞALESİNİ YAKMIŞTIR

Adalet Bakanı Gül, burada yaptığı konuşmada, Milli Mücadele sırasında Antep halkının tarihi bir direniş gösterdiğini belirterek, bu destansı direnişin kısa zamanda Anadolu’nun dört bir yanına yayıldığını ve kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktığını söyledi. Bakan Gül şöyle konuştu:

“İstiklal ve istikbal meşalesi 14 yaşındaki Şehit Kamil’den 15 Temmuz gecesi şehit düşen 15 yaşındaki Halil İbrahim’e, babasıyla birlikte şehit düşen Abdullah Tayyip’e geçmiştir, devrolmuştur. İstiklal ve istikbal meşalesi kıyamete kadar asla yere düşmeyecektir. Zira milletimiz, vatanımız ve mukaddesatımız için canını vermeye hazırdır.”

Gaziantep’teki kurtuluş mücadelesine öncülük eden Şehit Kamil, Şahin Bey, Karayılan başta olmak üzere bütün şehitleri minnetle andığını vurgulayan Bakan Gül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar.” sözünü anımsattı.

YÜZ YIL SONRA, AYNI RUHLA, YENİ ANAYASA

Bakan Gül, emperyalizme karşı kazanılan İstiklal Harbi sonrasında tarihte yeni bir sayfa açıldığını ve Birinci Meclis binasında tam 100 yıl önce 1921 Anayasası’nın kabul edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“İşte ilk Anayasamız, bu toprakların tapusunun kimde olduğunu gösteren bir mühürdür ve bu mührün sahibi de aziz milletimizin ta kendisidir. Tam da Gaziantep’e Gazilik unvanının verildiği kanunun çıktığı günün hemen öncesinde bu Anayasa, bu ulvi çatı altında kabul edilmiştir. 1921 Anayasası ile Teşkilat-ı Esasiye ile özgürlüğüne aşık bir milletin tarih sahnesinden silinemeyeceğini, Anayasa’sı ile devletiyle, milletiyle birlikte dimdik durduğunu tüm dünyaya bir kez daha ilan etmişti. Bugün 1921 Anayasası’nın ruhuyla, yine cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken yeni bir toplumsal sözleşmeyi yine Gazi Meclisimizin, milletimizin iradesiyle yeni Anayasa ile taçlanacağına olan inancımız tamdır. 1921 Anayasası, Türkiye’de yaşayan herkesin her düşüncenin, her inancın, her anlayışın yansıdığı bir toplumsal sözleşme metnidir. Yine aynı anlayışla, 100 yıl sonra aynı ruhla bunun yine gerçekleşeceğine, 83 milyonu kuşatan, insan onurunu koruyan, hak ve özgürlükleri teminat altına alan yeni Anayasa’nın yapılacağına olan inancımız tamdır.”

MUREFFEH BİR TÜRKİYE İÇİN YORULMADAN GAYRETLE ÇALIŞACAĞIZ

Cumhuriyeti, demokrasiyi daha da yüceltmeye ve güçlendirmeye çalışacaklarını sözlerine ekleyen Bakan Gül, “Bu mirası, bu aziz vatanı bize emanet eden şehitlerimize mahcup olmadan, kıyamete kadar ay yıldızlı bayrağımızı özgürce, bağımsız bir şekilde sürdüreceğimize hiç kimsenin şüphesi olmasın. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, şehrimizin ve ülkemizin refahı, kalkınması ve istikrarı için, müreffeh bir Türkiye için hiç durmadan, yorulmadan, gayretle çalışacağız.” dedi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, eski bakanlardan Vehbi Dinçerler, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız