• DOLAR
  $1.232,74
 • EURO
  $0,3818
 • ALTIN
  $16.854,74
 • BIST
  $76,79
Aldatıldığını Casus Programı İle Öğrendi: Mahkemeden Emsal Karar

Aldatıldığını Casus Programı İle Öğrendi: Mahkemeden Emsal Karar

Casusluk Programına Emsal Karar

Z.V. isimli kişi, eşinin telefonuna casusluk programı yükleyerek, bu yazılım sayesinde eşi M.V.’nin kendisini aldattığını öğrendi. Bunun üzerine eşini darp edip hakaret eden kocaya eşi tarafından İzmir 6. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.  Akabinde taraflar karşılıklı olarak boşanma davası açtılar.

 

Eşinin telefonuna casusluk programı yükleyen Z.V. hakkında eşi şikayetçi oldu, Savcılık tarafından ‘Haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek’ gerekçesi ile iddianame düzenlendi ve  İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edilerek sanık eş 10 ay hapis cezası aldı. Bu ceza, 6 bin lira adli para cezasına çevrildi.

 

HUKUKA AYKIRI HAREKET ETTİĞİ BİLİNCİ İLE DAVRANMADIĞI KABUL EDİLDİ

İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesince verilen karar Z.V.’nin avukatı tarafından istinaf edilerek,  sanığın olayda kayıtları üçüncü kişi ya da kişilerle paylaştığı veya çoğaltarak dağıttığına ilişkin hakkında herhangi bir delilin bulunmadığı, sanığın boşanma davasındaki iddialarını ispatlama amacını taşıyan eylemlerinde, hukuka aykırı hareket ettiği bilinci ile davrandığının kabul edilmeyeceği, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve kişilerle arasındaki konuşmaların dinlenmesi, kayda alınması suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçeleri ile yerel mahkeme kararı bozuldu ve sanığın beraatine karar verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads