• DOLAR
  $1.870,27
 • EURO
  $0,3793
 • ALTIN
  $23.890,78
 • BIST
  $61,68
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Seçilen İkinci Türk Kadın Yargıç Saadet Yüksel

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Seçilen İkinci Türk Kadın Yargıç Saadet Yüksel

Bir Başarı Hikayesi: AİHM’ye Seçilen İkinci Türk Kadın Yargıç Saadet Yüksel Görevine Başladı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Saadet Yüksel, 2019 yılı Nisan ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığına seçilerek, kariyer hayatına yeni bir başarı eklemiştir.

Saadet Yüksel, Avrupa Konseyi Sekretaryasına Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti tarafından önerilen ilk üç listenin reddedilmesinin ardından dördüncü defa önerilen 3 kişilik listedeki adayların 29 Mart 2019 tarihinde Paris’te mülakata alınması sonucunda AİHM yargıcı olarak seçilmiştir.

Doç Dr. Saadet Yüksel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki görevine 03.07.2019 günü yemin ederek başlamıştır. Yemin törenine Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Yargıtay Başkanı Cirit katılmıştır. Saadet Yüksel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görev yapan Rıza Türmen’in ardından göreve getirilen Ayşe Işıl Karakaş‘tan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine seçilen ikinci kadın Türk yargıç olmuştur.

 

İşte, Saadet Yüksel’in kariyerine dair detaylar…

 

 SAADET YÜKSEL KİMDİR ? BİYOGRAFİSİ – CV

Doç. Dr. Saadet Yüksel, Harvard Üniversitesinde yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesinde de doktorasını yapmıştır. Hâlihazırda İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığını yürüten Yüksel, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, 2018 yılı içerisinde, Katar’da bulunan Hamad Bin Khalifa üniversitesinde de bir dönem misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Sayın Yüksel’in, anayasa hukuku ve insan hakları alanında çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

 

AİHM Yargıcı Saadet Yüksel’in Yayınlanmış Makaleleri

 

Saadet Yüksel’in, The EU Constitution and Its Challenges, Childhood Victimization Law in Turkey: Challenges and Some Solutions from EU Law, Constitutional Arrangements of Turkey in 2001 under the Framework of EU Adaptation Process, Annales de la Faculté de Droit d’Istanbul, Translated into Turkish the foreword of Francesca Bignami and Sabino Cassese’s “Law and Contemporary Problems, The Administrative Law of the European Union”, Turkey’s Procedural Challenges to Making a New Constitution, Türk Anayasa Hukukunda Hakimlerin Bağımsızlığına Genel Bir Bakış (Independence of Judges in Turkish Constitutional Law), Intelligence Surveillance of Wire Communications Under Turkish Law, A Comparative Approach on New Turkish Constitutionalism, Intelligence Surveillance of Wire Communications under Turkish Law, A Comparative Analysis of the Constitutional Dimension of Wire Communications Surveillance in Turkey, İletişimin Önleme Amaçlı Denetlenmesinin Anayasal Boyutu ve Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi, The Clash Between Free Exercise of Religion and Secularism within the Turkish Legal System, Hükümet Sistemi Değişikliği Tartışmalarına Dair Anayasal Değerlendirme: Başkanlık Sistemi ve Parlamenter Sistemdeki Kurumsal Değişkenler, An Analysis of the Turkish Constitutional Court’s Decision on Religious Marriage ve Anayasa Mahkemesi’nin Dini Nikah Kararına Dair Kısa Bir Analiz başlıkları ile yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads