• DOLAR
  $1.263,59
 • EURO
  $0,3872
 • ALTIN
  $17.148,24
 • BIST
  $76,26
Adnan Oktar Suç Örgütünün Deşifre Olan “Hukuk Grubu” Hakim ve Savcılarıda Fişlemiş

Adnan Oktar Suç Örgütünün Deşifre Olan “Hukuk Grubu” Hakim ve Savcılarıda Fişlemiş

Yargılaması devam eden Adnan Oktar Suç Örgütü’nde yer alan ‘Hukuk Grubu’nun tüm yasadışı faaliyetleri savcılık tarafından deşifre edildi. Suç örgütüne bağlı “Hukuk Grubunun” faaliyetleri ve ne denli geniş kapsamlı çalıştığı gün yüzüne çıktı. Örgüt üyelerine olası operasyonlarda nasıl ifade vereceklerine ilişkin örnek sorgu zabıtları ele geçirildi. Yapılan incelemelerde geçtiğimiz yıl gerçekleşen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin sorguda aynı cevapları verdiği belirlendi. Hukuk Grubun’da bulunan çoğu avukat olan şüphelilerin hakim ve savcıları tek tek fişlediği belirlenirken hakim ve savcıların eğilimlerine göre savunmalarını yaptıkları tespit edildi.

Adnan Oktar Suç Örgütü hakkında hazırlanan iddianameye göre, Hukuk Grubu’nun örgütleri hakkında soruşturma ve dava yürütülmesine karşı koruma sağlayarak müdahaleyi olabildiğince engellemekle görevli oldukları belirlendi. Adliyelerde etkin olarak çalışmalar yapan Hukuk Grubu, avukat mensupları aracılığıyla çok sayıda hakim ve savcıyla ikili temaslarında elde ettikleri izlenimleri notlar haline getirerek ‘fişleme’ faaliyeti gerçekleştirdi. Hukuk Grubu’na Oktar’ın yaşadığı malikanede kendilerine ait özel bir oda tahsis edilirken bu oda örgüt içerisinde ‘132’ no’lu oda olarak adlandırıldı. 8 kişilik Hukuk Grubu yöneticilerinin altında örgüt imkanlarıyla eğitimleri tamamlanan örgüt üyesi avukatlar yer alıyor. Örgüte kazandırılması muhtemel avukatlar da hukuk grubu tarafından istişare ediliyor.

SORGU TEKNİKLERİ

Hukuk grubunun en önemli uygulamalarından bir tanesi de olası operasyonlar sonucunda örgüt üyelerinin sorgulara hazır olabilmesi için örnek sorgu listeleri hazırlamaları oldu. Hukuk Grubu’nun lider yöneticisi Mehmet Noyan Orcan’ın bilgisayarından ele geçirilen belgelerde sorgularda çıkabilecek sorular ve verilmesi gereken cevaplar tek tek sıralanıyor.

 

CEVAPLAR AYNI

Örnek soru olarak, ‘ Adnan Oktar ve beraberindekiler size baskı, şantaj uyguladı mı?’ sorusuna cevap olarak ‘Hayır’ cevabı verilmesi gerektiği, ‘Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz’ sorusuna ise ‘Annem para veriyor’ şeklinde cevap verilmesi gerektiği isteniyor. Bu tip çok sayıda soru tipi Orcan’ın bilgisayarında ele geçirildi. Savcılık yaptığı incelemelerde gözaltına alınan şüphelilerin benzer sorulara benzer cevaplar vererek örgütsel bir tavır ortaya koyduklarını tespit etti. Orcan’ın sorgularda sorulacak soruları tahmin ederek önceden cevapları hazırladığı ifade edildi.

HAKİM VE SAVCILAR FİŞLENDİ

Hukuk grubuna mensup şüphelilerden itirafçı Gülcan K. kendisinin davalarla ilgili toplantı yapan kişiler arasında olduğunu söyledi. Örgüt üyesi Avukat Ayfer Bayer’in hakim ve savcıları fişlediğini ifade eden Gülcan K. fişlemenin nasıl yapıldığını şu şekilde anlattı: “Ayfer, savcı ve hakimlerle ilgili rapor hazırlardı. Raporda, ‘Mahkeme başkanı bütün dosyaları tek tek okuyarak duruşmaya çıkıyor. Başkan genel olarak dosyalara hakim değil. Avukatlara söz hakkı veriyor ya da vermiyor. Çok çabuk karar veriyor. Duruşmayı uzatıyor’ ifadeleri bulunuyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads