• DOLAR
  $1.967,8500
 • EURO
  $0,5689
 • ALTIN
  $31.910,0100
 • BIST
  $116,3500
Adnan Oktar Davasında Karar Duruşması: Cezalar Belli Oldu

Adnan Oktar Davasında Karar Duruşması: Cezalar Belli Oldu

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın da bulunduğu 78’i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada, mahkeme kararı açıklandı.

Duruşma, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapıldı.

KEDİCİKLER SİLİVRİ’DE

Duruşmayı izlemek için Silivri’ye gelen ve kamuoyunda “kedicik” olarak bilinen bazı kişiler, Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonuna giriş yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle binaya sosyal mesafe kuralı gözetilerek alınan kedicikler, bir dizi güvenlik kontrolünden geçti.

ADNAN OKTAR’A 1075 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, sanık Adnan Oktar’ın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “siyasal veya askeri casusluk”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme”, 7 kez “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, 27 kez “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “eziyet”, “eğitim hakkının engellenmesi”, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” ve “tehdit” suçlarından toplamda 1075 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

TARKAN YAVAŞ’A 211 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Heyet, sanıklardan Tarkan Yavaş’ı “örgüt yöneticisi olmak”, “çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel istismar”, “gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunmak” ve “resmi belge düzenlenmesinde yalan beyanda bulunmak” suçlarından toplamda 211 yıl hapis cezasına çarptırdı.

OKTAR BABUNA’YA 186 YIL

Sanıklardan Oktar Babuna hakkında “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel istismar” suçlarından 186 yıl hapse karar verildi.

Ayrıca davada, aralarında Oktar’ın da bulunduğu örgüt yöneticisi 14 sanığa 9 bin 803 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle birlikte ilk duruşmanın, 17 Eylül 2019’da Silivri’de yapılmasına karar verilmişti.

Mahkeme, 17 Eylül’deki duruşmada ilk olarak örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın savunmasını almıştı. Sanıkların çoğu, savunmalarında haklarındaki suçlamaları ve örgüt iddialarını kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Dava sürecinde bazı müştekilerin dinlenilmesi sırasında mahkeme heyetinin aldığı karar uyarınca kapalı yapıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tutuksuz sanıkların duruşmalara katılma zorunluğunu kaldırırken, buna rağmen birçok tutuksuz sanık ve izleyici duruşmaları takip etmeyi sürdürdü.

MAHKEMEYE ALKIŞ

Öte yandan, mahkeme başkanının hükmü okuduğu sırada örgütün mağduru olan bazı şikayetçiler, kararı alkışladı. Mahkeme başkanı, bu kişileri uyardıktan sonra kararı okumaya devam etti. Mahkeme başkanının kararı okuması yaklaşık 2 saat sürdü. Hüküm bittikten sonra mağdur ve müştekiler bu kez hep birlikte mahkemeyi alkışladı ve sanıklara tepki gösterdi. Sanıklar da tepki olarak alkış ve el sallayarak kararı protesto etti. Jandarma görevlileri salonu kontrollü olarak boşalttı.

YARGILAMA 16 AY SÜRDÜ

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütüne 11 Temmuz 2018 tarihinde operasyon yapılmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 8 Temmuz 2019’da iddianamesini hazırlamış, 17 Eylül 2019’da da örgütün yargılanmasına başlanmıştı. 17 Eylül 2019’da başlayan ilk duruşmada örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın savunmasını almıştı. Örgüt mağduru olan müşteki kadınların ifadeleri sırasında duruşmalar kapalı yapılmıştı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında tutuksuz sanıkların duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırılırken, buna rağmen birçok tutuksuz sanık ve izleyici duruşmaları takip etmeyi sürdürmüştü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız