• DOLAR
  $2.083,04
 • EURO
  $0,4308
 • ALTIN
  $30.453,43
 • BIST
  $70,7
Ercan AĞKOÇ
Ercan AĞKOÇ
gizlieposta@adaletmedya.net
Adliye Personelleri Neden İntihar Ediyor ?
 • 29 Temmuz 2019 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Neden bu yazıyı kaleme aldım?

15 genç ve içi pırıl pırıl adliye çalışanı neden intihar eder?

Hiç düşünüldü mü?

 

HAYIR…

Peki neden intihar eder bir insan , neden adliye arşivindeki kalorifer borusuna kendini asar ya da neden adliyenin beşinci katından kendini atar?

 

Hiç düşünüldü mü?

 

HAYIR…

 

Peki Adalet Bakanlığı Personeli Neden İntihar Ederek Yaşamına Son Vermek İstiyor ?

 

İntihar nedenleri tamamen ekonomik sebeplerdir. Bir adliye çalışanının evine ekmek götürememesi, çocuğunun istediğini yapamaması ne kadar kötü bir şey… Ama kimse bilmez, adliye çalışanları haricindekiler…

 

İntiharların Önüne Nasıl Geçilir , Adliye Personelinin Bu Tür Eylemlere Girmesi Nasıl Çözülür?

Gelin tek tek sıralayalım…

 

1) Şu an kamu kurumlarında en düşük maaşı adliye personelleri almaktadır.  Bu konuda  malesef yetkili sendika ve bakanlık gözlerini kapatıp sorunu görmemezlikten gelmeye çalışıyor. Öncelikle bu sorunlar artık gündeme gelmeli ve acil çözüm ve önlem çalışması yapılmalıdır.

 

2) Adliye Personellerinin haklarında iyileştirme yapılması gerekirken tam tersi ellerindeki haklarda alınıyor. Yazı İşleri Müdürlüğü gibi. Yetkili sendika yine çekimser kalıyor. Adliye Personellerinin haklarında iyileştirmeler yapılıp Yargı Reformu Paketindeki Yazı İşleri Müdürlüğü kısmına bir madde eklenerek sadece Adalet Bakanlığı Personelleri diye belirtilmelidir.

 

3) Sözleşme sistemi ile özlük haklar Adliye Personellerinin ellerinden alınmış ve Anayasada belirtilen “AİLE BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALIDIR” maddesi uygulanmıyor. Özlük haklar tekrardan gözden geçirilmeli ve KADRO tekrardan geri verilmelidir.

 

4) Her kurumda kendine has tek sınıf sistemi varken Adalet Bakanlığının kendine öz sınıfı yoktur. Bundan dolayı Adalet Hizmetleri Sınıfı sistemi getirilmeli ve personellerin çalışma esasları bu sınıf çatısı altında belirlenmelidir.

 

5) Mübaşirlere verilen GİH’in içi boş ve özlük hakları yoktur. Bu haklar gözden geçirilmelidir.

 

6) Büyükşehirlerde oturan personellerin kira ödemelerinde maddi sıkıntı yaşamamaları için , maaşların %25 oranında kira desteği verilmelidir.

 

7) TOKİ ile ADALET BAKANLIĞI anlaşma yaparak sadece Adliye Personelleri için lojman yapılmalıdır.

 

8) Adliye Personelleri haklarını masada bırakan sendikalar ile daha fazla yürümemelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adliye İntihar

1 Yorum

 1. Adliyede görev yapan bir memur olarak maaşların bu kadar düşük olması bizi ciddi anlamda hayata karşı soğutuyor. Çocukların geleceğini düşünürken miaddi olanakların darlığı bizi karamsarlığa itiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads