• DOLAR
  $2.158,4400
 • EURO
  $0,5983
 • ALTIN
  $34.425,5800
 • BIST
  $125,6200
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aykut CİHANGİR
gizli-maildir@adaletmedya.net
Adalet, Her Yapının Temeli ve Her İlişkinin Direğidir
 • 22 Aralık 2020 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Esasen hukukun amacı; adil bir toplumsal düzen kurmaktır. Bunun yolu kurallı bir toplum olmak, hak ve adalet bilincine sahip bir toplumsal yapı inşa etmektir.

Hak ve adalet bilincine sahip bireylerden oluşan bir toplumun ahlak, kültür ve eğitim seviyesinin geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılması ile huzurlu ve müreffeh bir toplumsal düzenin inşası sağlanacaktır. Bununla birlikte suçları önlemek, işlendikten sonra da gereğini yapmak hukukun amacıdır.

Adalet herkes için gereklidir, devletin her makamı ve kademesi için elzemdir, sadece hakim ve savcıların görevi değildir.

Öncelikle yasalar ve hukuk kuralları adil olmalıdır. Yasamanın genelliği ilkesi uyarınca yasama organı dilediği konularda yasa yapabilir. Ancak yasama organı bu düzenlemeleri adalete uygun olarak ve hukukun üstünlüğü ilkesini gözeterek yapmalıdır. Yasaların ve hukuk kurallarının adil olması adaletin tecellisinde ilk basamaktır. Yasaların adil olmadığı bir hukuk sisteminde en iyi uygulama da olsa adalet tecelli edemez.

İdare ve yürütme fonksiyonu, genel manada kanunları uygulamaktır. Suçları genel önleme fonksiyonu da idare fonksiyonu içindedir. Bu anlamda idare görevlileri de adil olmalı, kanunları uygulamakla görevli idare de adil olmalıdır. En mükemmel yasalar da yapılsa uygulama adil olmadıkça adalet tecelli etmez.

Yargı fonksiyonu ile ilgili boyutunda hukukun uygulanması sırasında uyuşmazlıklar ortaya çıkarsa hâkimler bu uyuşmazlıkları millet adına çözecek, adaleti sağlayacak ve hakkı sahibine teslim edecektir. İyi hukukçular, uyuşmazlıkları çözerken hukuku dinamik yorumlamalı, hak ve özgürlükleri korumalı ve geliştirmelidir. En mükemmel hukuk kuralları da olsa adaletin sağlanmasında hukuk kurallarının tatbiki ve yorumlanmasında başarı sağlanamazsa yine adalet tecelli edemez.

Ezcümle hukuk ve adalet bilinci tepeden tırnağa, devletin ve toplumun her kademesine ve her yere hakim olmalıdır. Devletin tüm organları ve erkleri anayasadan kaynaklanan yetkilerini kullanırken adaleti sağlama temel amacından ayrılmamalıdır. Zira adalet, her ilişkinin direği ve her yapının temelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

AdaletMedya İnstagram Hesabımız
ads
– Resmi Twitter Hesabımız