• DOLAR
  $2.407,2300
 • EURO
  $0,8361
 • ALTIN
  $38.854,6600
 • BIST
  $166,2300
Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Uygulama: Boşanma Aşamasındaki Çiftler Aile Danışmanlarına Yönlendirilecek

Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Uygulama: Boşanma Aşamasındaki Çiftler Aile Danışmanlarına Yönlendirilecek

Adalet Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla boşanma aşamasındaki çiftleri, sağlıklı iletişim kurmaları ve velayet problemlerini en aza indirgemeleri için aile danışmanlarına yönlendirilecek. Yeni uygulamayla şiddet olaylarının önüne geçilmesi ve çocukların ikincil örselenmelerinin engellenmesi hedefleniyor.

Adalet Bakanlığı şiddet olaylarının yaşandığı boşanma süreçleri analiz edildi. Yapılan analizler sonucunda aralarında sorun olan eşlerin büyük çoğunluğunun bu problemlerin aşılabilmesi için herhangi bir uzmandan destek almadıkları saptandı. Ayrıca boşanma sürecinden daha çok çocukların etkilendiği ve boşanma sürecinde ayrılığı kabullenememe ile yaşanan diğer anlaşmazlıkların taraflarda zaman zaman şiddet eğilimi doğurduğu tespit edildi.

UZMANLAR AİLE MAHKEMELERİNE TAVSİYE EDECEK

Yapılan analizler sonrasında boşanma aşamasındaki çiftlerin iletişim problemlerinin uzman desteği ile giderilebilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından önemli bir adım atıldı. Boşanma davası açıldıktan sonra Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri uzmanlarınca taraflarla ve çocuklarla görüşmeler gerçekleştiriliyor ve daha çok velayete ilişkin bir rapor hazırlanıyordu. Yeni uygulamayla birlikte, bu görüşmeler sırasında aile içi iletişim sorunları yanında özellikle çocukların bu süreçten olumsuz etkilendikleri veya velayet/kişisel ilişki konusunda anlaşmazlıkların bulunduğu anlaşılır ise uzmanlar tarafından Aile Mahkemelerine boşanma danışmanlığı önerilecek. Mahkemeler de çiftleri danışmanlara yönlendirecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız