• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adalet Bakanı GÜL’den Avrupa Ülkerine Göçmen Çağrısı: Yükümlülüklerinizi Yerine Getirin

Adalet Bakanı GÜL’den Avrupa Ülkerine Göçmen Çağrısı: Yükümlülüklerinizi Yerine Getirin

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yunanistan sınırında mültecilere yönelik Yunanistan güvenlik  güçlerinin yaptığı insanlık dışı müdahaleleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, “Avrupa ülkeleri; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme gibi uluslararası yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmelidir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Yunanistan sınırında mültecilerin maruz kaldığı insanlık dışı müdahalelere karşı sosyal medya hesabından mesaj yayınladı. Bakan Gül mesajında Avrupa ülkelerine çağrıda bulunarak Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşmelerin ve uluslararası hükümlülüklerin bir an önce yerine getirilmesini istedi. Bakan Gül mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yunanistan güvenlik güçlerinin evlerini, yurtlarını, vatanlarını terk etmek zorunda kalan mazlumlara yönelik insanlık dışı müdahalelerini endişe ile takip ediyoruz. Dün Suriye’de rejimin katliamlarını görmezden gelenler, bugün de kapılarındaki on binlerin feryadına sessiz kalmakta, adeta düşman hukuku uygulayarak masum insanların yaşam haklarını dahi hiçe saymaktadırlar.”

ARTIK MESELE HUKUKİ OLMANIN DA ÖTESİNDE, İNSANİ VE VİCDANİ BİR BOYUTA TAŞINMIŞTIR

Bakan Gül ortaya çıkan bu duruma kimsenin kayıtsız kalmaması gerektiğine dikkat çekerek mesajına şöyle devam etti:

“Artık mesele hukuki olmanın da ötesinde, insani ve vicdani bir boyuta taşınmıştır. Bu drama kimse kayıtsız kalmamalıdır. Mültecilerin insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamalarının önündeki engellerin kaldırılması bütün dünyanın ortak meselesidir. Bugün göç ve mülteci sorunu konusunda gerekli adımları atmayan ve çifte standart sergileyen Avrupa ülkeleri; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme gibi uluslararası yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmelidir. Geçmişten bugüne dini, dili, ırkı ne olursa olsun bütün dünya mazlumlarına kucak açan Türkiye, insanlığın ve vicdanların sözcüsü olmaya devam edecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads