• DOLAR
  $2.498,8300
 • EURO
  $0,8797
 • ALTIN
  $39.046,8200
 • BIST
  $170,5100
Adalet Bakanı Gül ve T. Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu Hakimevinde Düzenlenen “Yargı Reformu Strateji Belgesi” Toplantısında Bir Araya Geldi

Adalet Bakanı Gül ve T. Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu Hakimevinde Düzenlenen “Yargı Reformu Strateji Belgesi” Toplantısında Bir Araya Geldi

Bugün Hakimevi’nde düzenlenen “Yargı Reformu Strateji Belgesi İlk Paketi”ne ilişkin toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu bir araya geldi.

Toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan,  Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Mevzuat Genel Müdürü Niyazi Acar, Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Kubilay İnan, İcra İşleri Dairesi Başkanı Alim Polat, Bakan Özel Kalem Müdürü Ahmet Faruk Korkmaz ile TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. Ünsal Toker, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken katıldı.

 

Yargı reformuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Gül, “Tüm paydaşlarımızla reformun genişletilmesi konusunda hemfikiriz. “Güven veren ve erişilebilir adalet” anlayışıyla hazırlanan reformu hayata geçirmek temel hedefimizdir.” ifadelerini kullandı.

Görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu TBMM’nin tatile girmesi nedeniyle Yargı Reformu paketinin yetişmediğini belirterek, “Sayın Bakanımızın önayak olmasıyla inşallah bu paketi Ekim ayında çok daha kapsamlı hale getirerek, Meclis’ten çıkmasını bekliyoruz. Türkiye’nin önünü açacak hukuk devletini güçlendirecek, tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi.” dedi.

Feyzioğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyada, ‘Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır’ diyenlere tokat gibi cevap olacaktır. Hukuk devletini güçlendirmeyi düşünmeyen bir devlet, niçin bir buçuk senedir on binlerce kişinin emek harcadığı bir reform paketi hazırlama işine girişsin ki? Burada bir samimiyet vardır.”

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Feyzioğlu, bir açıklama yaptı. Feyzioğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Toplantıda Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardık. Bu kapsamda hak ve özgürlükleri genişleten ve güvence altına alan hükümler iyice güçleniyor. Bu çerçevede soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve azami süreler kısalarak geliyor soruşturma evresinde. Bir diğer konu. Düşünce ve ifade özgürlüğünün yargısal güvencesini artırmak amaçlı belirli suçlarda İstinaf denetiminin üzerine Yargıtay denetiminin de getirilmesi noktasında mutabık kaldık. Davaların gereksiz gecikmeler sebebiyle yıllarca uzamasını önleyecek önemli tedbirler üzerinde durduk. Bu çerçevede avukatların Avukatlık Kanunu’nu kullanarak yargıda delil olmak üzere belge toplama yetkisinin güncellenmesi hususu genel kabul gördü. Ayrıca avukatların mahkemeye sunduğu belgelerin bir kez de ilgili yerlerden istenerek davaların uzamasına yol açan uygulamayı düzeltecek tedbirler konusunda uzlaşıldı.  Hukuk mesleklerine giriş sınava konusu baştan sona bir kez daha ele alındı. Her noktasında uzlaşı teyit edildi. Türkiye’nin önünü açacak, hukuk devletini güçlendirecek, tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi. Türkiye Barolar Birliği olarak çoğulcu katılımcı anlayışla hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni sonuna kadar destekliyoruz. Bu kapsamdaki mevzuat çalışmalarının ilk günden beri içindeyiz. Ağustos ve Eylül aylarını en etkili şekilde değerlendirerek, TBMM açıldığında el birliğiyle ilk paketi hazır edeceğimize inanıyorum. Strateji belgesine emeği geçen herkese başta Sayın Adalet Bakanımız olmak üzere içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız