• DOLAR
  $1.912,4500
 • EURO
  $0,5781
 • ALTIN
  $31.360,0000
 • BIST
  $117,2100
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM’de Komisyon Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM’de Komisyon Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, insan haklarını geliştirmeye yönelik Anayasa başta olmak üzere kanunlarda çok önemli adımlar atıldığını belirterek “İşkenceye sıfır tolerans, insan haklarını daha da güçlendiren tüm adımlar atıldı. Yine insan hakları çerçevesinde atılacak adımlar nelerdir, bu konu üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda milletvekillerinin, “insan haklarının geliştirilmesine ilişkin somut öneri ve değerlendirmelerinin” yer aldığı toplantıya katıldı. Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde insan haklarını geliştirme yönünde Anayasa başta olmak üzere kanunlarda çok önemli adımlar atılarak, reformlar yapıldığını belirtti. Bakan Gül, “İşkenceye sıfır tolerans, insan haklarını daha da güçlendiren tüm adımlar atıldı. Yine insan hakları çerçevesinde atılacak adımlar nelerdir, bu konu üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Gül Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin geçtiğimiz yıl kamuoyuna açıklandığını anımsatarak belgedeki hedeflerden birisin de İnsan Hakları Eylem Planı’nın güncellenmesi olduğunu dile getirdi. Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“İnsanın düşüncesi, fikri, etnik aidiyeti, kökeni ne olursa olsun, neye inanırsa inansın, insan onuru her şeyin üzerindedir ve idare insanın onurunu yüceltme, korumayla mükelleftir. Bizler de eylem planı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mülkiyet hakkı, diğer ceza yargılamasıyla ilgili hususlar, idarenin bu anlamda atması gereken diğer adımlarla ilgili de bize düşen, yapılması gereken ayrıca çalışmalar var. Elbette kanun gereken konularda da yasama üyelerinin takdirleriyle yasalaşması gereken konular var.”

Bakan Gül, toplantının, yasamamın denetimi, önerilerinin değerlendirilmesi ve istifadesi anlamında önem arz ettiğini belirtti. Yasamanın denetimi, görüş ve önerilerinin idare için çok dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

“Özellikle cezaevleri olsun, diğer alanlarda Adalet Bakanlığıyla ilgili hem TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun alt komisyonları itibarıyla hem de her konuyla ilgili, cezaevlerindeki denetime de açık bir şekilde Meclis İnsan Hakları Komisyonumuz bu anlamda çok önemli bir paydaştır. Komisyonumuz, bizlere önemli fikirler, ikazlar ve tespitler yapmaktadır.”

Gül’ün, konuşmasının ardından milletvekillerinin değerlendirme, görüş ve önerilerine geçildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül TBMM Adalet Komisyonu üyeleri ile de bir araya gelerek milletvekillerinin görüşlerini aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız