• DOLAR
  $2.524,4600
 • EURO
  $0,8844
 • ALTIN
  $38.915,4300
 • BIST
  $170,9600
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Adliye’sinde Açıklamalarda Bulunuyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Adliye’sinde Açıklamalarda Bulunuyor

Şerefikoçhisar merkezli 6.9 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası İzmir’e giden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül deprem bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra bugün İzmir Adliye’sinin son durumunu değerlendirdi. Depremin hemen ardından İzmir Adalet Sarayı’da tahliye edilerek boşaltılmıştı.

Bakan Gül, duruşmaların ve yargılamaların deprem nedeniyle ertelenmesi yönünde tavsiye kararı alındığını bildirdi.

“KASIT VARSA GEREĞİ YAPILACAK”

Yıkılan binaların yapımı sırasında olası bir ihmalle ilgili soruyu da yanıtlayan Gül, “Kasıt ya da herhangi bir mevzuata aykırı bir durum tespit edilmesi durumunda gereği yapılacaktır.” diyerek, şu şekilde konuştu:

“15 GÜN BOYUNCA…”

“Duruşmaya gelemeyip mazeret beyan edecek avukatlar ya da taraflar olursa 15 gün boyunca mahkemelerimizce bunların mazeretlerinin kabul edilmesi hususunda bir tavsiye kararı verildi.

Mahkemelerimiz, avukatlarımızın veya vatandaşlarımızın bu anlamdaki taleplerinin dikkate alınacağı şekilde bir tavsiye kararı çıkarıldı. İzmir dışında duruşması ya da yargılaması olan vatandaş ve avukatlarımızın da bu anlamdaki mazeretlerinin yine dikkate alınması hususunda bir tavsiye kararımız var.

Mahkemelerimizin bu yaşanan acı ve afet sebebiyle karara riayet edeceğine inanıyoruz. Dolayısıyla bu acılarımızı da el birliğiyle ortadan kaldıracağız, adliye hizmetlerini sürdürmeye devam edeceğiz.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımız depremden hemen sonra soruşturma başlattı. Bir başsavcı vekilimiz başkanlığında 3 savcıyla birlikte bir heyet teşekkül etti. Bilirkişi heyetlerinin isimleri belirlendi. Tüm bu süreçleri enkaz çalışmalarıyla beraber, bilirkişi çalışmalarını, teknik çalışmaları da yapıyorlar. Başsavcılığımız bu konudaki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacaktır.

Bu konuda kasıt, ihmal ya da herhangi bir mevzuata aykırı bir durum tespit edilmesi durumunda gereği yapılacaktır. Bu konuda da Başsavcılığımız gerekli çalışmayı başlattı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız