• DOLAR
  $2.065,1
 • EURO
  $0,433
 • ALTIN
  $30.069,15
 • BIST
  $72,1
Abdülhamit Gül: Türkiye Şeffaf Bir Ülkedir

Abdülhamit Gül: Türkiye Şeffaf Bir Ülkedir

Avrupa İşkencenin Önleme Komitesi üyelerini ağırlayan Adalet Bakanlığından ülkemizin şeffaflığına dair açıklamalar…


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şeffaf bir ülke olan Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, “Hiçbir şekilde hiçbir kişinin keyfi tutumunu asla kabul edemeyiz, bu konuda hak ihlaline izin veremeyiz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül  kabul etti. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından Adalet Bakanı Gül basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İşkence ve kötü muamele konusunda uluslararası kuruluşların denetimler yaptığına dikkati çeken Bakan Gül, Bakanlığın, cezaevi yönetimlerinin hassasiyetini sürdürdüğünün altını çizdi. Bakan Gül, “Hiçbir şekilde hiçbir kişinin keyfi tutumunu asla kabul edemeyiz, bu konuda hak ihlaline izin veremeyiz. Bu konularda adli, idari soruşturmalar yapılmakta, varsa ihlaller, kötü, keyfi uygulamalar, gerekli müeyyideler yapılmaktadır.” diye konuştu.

İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesinin Türkiye’de yaptığı temaslar hakkında da bilgi veren Bakan Gül, heyetin farklı cezaevlerini ziyaret ettiğini, gidilecek yerleri komitenin belirlediğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul, Diyarbakır, Silivri, Şanlıurfa cezaevlerine gidildi, İmralı’ya da gidildi, orayı da ziyaret ettiler. İlgili şahıs, tutuklu, mahkumlarla görüşmeler sağlandı. Genel itibarıyla da daha önceki ziyarete göre olumlu gelişmeler olduğunu da ifade ettiler. Biz işkence, kötü muameleye sıfır tolerans anlayışıyla çıkmış, özgürlükçü, demokrasiyi geliştiren bir anlayışla yola devam edeceğiz. Bu konudaki eleştiri ya da önerileri de dikkatle takip edeceğiz.”

“KISITLAMA KARARI KALDIRILDI”

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine ilişkin Bakan Gül, “Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkanı da hukuken söz konusu olmuştur.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads