• DOLAR
  $1.876,4800
 • EURO
  $0,5759
 • ALTIN
  $31.404,4800
 • BIST
  $117,9400
3. Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu Tebliğler Kitabı

3. Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu Tebliğler Kitabı

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Hukukçular Birliği, Türkiye Hukuk Platformu, Anayasa Hukukçuları Derneği ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde düzenlenen “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”, 16 Temmuz 2018 tarihinde İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Sempozyumun açılış konuşmaları Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Av. Necati CEYLAN ve Türkiye Hukuk Platformu Genel Sekreteri Av. Ahmet AKCAN tarafından yapıldı.

 

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜCADELESİ”  başlıklı 1. oturumda; Eski Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir ÜNAL, İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN konuşmalarını yaparken,


“15 TEMMUZ VE İSLAM DÜNYASI” başlıklı 2. oturumda; Av. Samir ALTUNKAYNAK, Eski Irak Devlet Başkan Yardımcısı Dr. Tarık EL HAŞIMI ve Katar Hamad Ben Khalifa Universitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mohamed El-Moctar EL-SHINQITI

“ULUSAL VE ULUSLARARASI MEDYA BOYUTUYLA 15 TEMMUZ” başlıklı 3. oturumda; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet ORUÇ ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün YILDIRIM


“DARBE YARGILAMALARI” başlıklı 4. oturumda; Av. Hüsnü TUNA, Av. Cüneyt TORAMAN, Av. Yasin ŞAMLI, Av. Figen ŞAŞTIM ve Ömer Faruk AYDINER

“TÜRKİYE’NİN AVRASYA İLİŞKİLERİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ”  başlıklı 5. oturumda; Uluslararası Avrasya Hareketinin Lideri, Rusya Dış Politika Danışmanı Prof. Dr. Alexandr DUGIN ve Azerbaycan Milli Meclis Hukuk Politikası ve Devlet Kuruculuğu Komitesi Başkanı Dr. Ali HÜSEYNLI

“OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE DARBELER” başlıklı 6. oturumda; Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. İlber ORTAYLI konuşmasını tamamladı.

Adalet ve demokrasi temelinde ulusal ve uluslararası hukuk konularında sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar yürütmeyi misyon edinen, 20 Hukuk sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesi ve Türkiye’nin hukuk konularında beraber hareket etmek amacıyla oluşturulmuş Türkiye Hukuk Platformu’nun Genel Sekreteri Av. Ahmet AKCAN‘ın Genel Koordinatörlüğünde düzenlenen “3. Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu“nda  sunulan tebliğler, “Lale Organizasyon” bünyesinde kitap haline getirildi.

 

Genel Koordinatör Av. Ahmet AKCAN, 3. Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu ve bu sempozyum üzerine hazırlanan Tebliğler Kitabı isimli esere ilişkin aşağıdaki ifadelere yer verdi…

Bundan dört sene önce, Türkiye’de demokratikleşmenin ve hukuk devleti olmanın yolunda önemli bir engel olarak gördüğümüz darbe, darbe girişimleri ve devlet içerisinde yer tutmuş paralel yapıları tartışarak, bunlarla demokratik yollarla mücadele etmenin önemini ortaya koymak adına “Darbe İle Mücadele” üst başlığıyla akademik çalışmalar yapmaya karar verdik. Bu çalışmalardaki amaçlarımız; Türkiye’de hukukun üstünlüğünün tesisi, olgun demokratik bir anlayışın yerleşmesi ve milli iradenin tam anlamıyla tecelli etmesini sağlamaktı.

 

İlk olarak 27-28 Şubat 2016 tarihinde “Dünyada ve Türkiye’de Darbe Yargılamaları Uluslararası Sempozyumunu” gerçekleştirdik. Buradaki temel amacımız, ülkelerinde darbe ve darbe girişiminde bulunan darbecilerin yargılanmasında önemli mücadeleler ve bedeller ödemiş olan İspanya, Yunanistan, Şili, Arjantin’in örnekliğini ülkemize taşımak ve bu tecrübe aktarımı ile ülkemiz de devam eden 12 Eylül ve 28 Şubat yargılamalarına destek vermekti.

Sempozyuma ilave olarak 13-14, 20-21 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi çatısı altında farklı üniversitelerden ve meslek gruplarından yaklaşık 600 katılımcı ile “Demokrasi Okulu” programını düzenledik. Bu program alanında isim yapmış akademisyenlerin ders vermesi ve katılımcıların interaktif bir şekilde bu derslere eşlik etmesi suretiyle gerçekleştirildi. Demokrasi Okulu’nda; “Demokrasi Nedir? Ne Değildir? Antik Yunan’dan Günümüze Ilkeler ve Kurumlar”, “Anti Demokratik Rejimler: Otoriterizm, Totalitarizm ve Demokrasi”, “Dinler, Islam ve Demokrasi”, “Çağdaş Siyasi İdeolojiler ve Demokrasi: Liberalizm, Sosyalizm ve Muhafazakarlık”, “Sivil Toplum ve Demokrasi”, “Serbest Piyasa Ekonomisi ve Demokrasi”, “Hukuk Devleti, Hukukun Üstünlüğü ve Demokrasi”, “İslam Dünyasında Demokrasi Hareketleri: Arap Baharı ve Sonrası”, “Türkiye’de Demokrasinin Tarihi Arka Planı: Osmanlı Mirası”, “Türkiye’de Demokratik Siyasi Gelenek”, “Türkiye’de Demokrasinin Güncel Meseleleri ve Gelecek Perspektifi” konularının her biri birer ders olarak işlenmiştir. Bu çalışmaları hayata geçirmekteki niyetimiz Türkiye’de maalesef bir “kültür” halini almış olan darbe zihniyetini, anti demokratik yollara tevessül etme hevesini ilelebet hukuk yoluyla ortadan kaldırmaktır.

Sempozyumun düzenlenme tarihinden sadece 5 ay kadar sonra 15 Temmuz darbe ve işgal girişimine tanık olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cesur duruşu ve milletimizin korkusuz mücadelesi sayesinde bu kanlı girişim kısa bir süre içerisinde bastırıldı. Akabinde hızlı bir şekilde darbecilerin yargılanması sürecine geçildi. Bu süreçte darbe girişiminden 5 ay önce hazırlamış olduğumuz Darbe Yargılamaları Sempozyumunun ne kadar yerinde bir proje olduğunu gösterdi.

 

ULUSLARARASI DARBE İLE MÜCADELE VE 15 TEMMUZ SEMPOZYUMU

İkinci olarak, 13 Temmuz 2017 tarihinde “Darbeye Karşı Hukuk: 15 Temmuz Sempozyumu” adı ile İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda ikinci sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Aynı dönemde Türkiye genelinde 21 ilde Adliye önlerinde “Darbeye Karşı Hukuk” başlıklı basın açıklamaları tertip ettik.

Üçüncü olarak ise, 16 Temmuz 2018 tarihinde düzenlediğimiz “3. Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”nda darbelerle mücadele de tarihsel süreç ve darbe yargılamalarının detayları ele alınarak, akıbetleri hakkında tebliğler sunuldu. Bu kapsamda sempozyumda altı oturum yer aldı. Birinci oturumda “15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi”, ikinci oturumda “15 Temmuz ve İslam Dünyası”, üçüncü oturumda “Ulusal ve Uluslararası Medya Boyutuyla 15 Temmuz”, dördüncü oturumda “Darbe Yargılamaları”, beşinci oturumda “Türkiye’nin Avrasya İlişkileri Ekseninde 15 Temmuz” ve altıncı oturumda “Osmanlı’dan Günümüze Darbeler” konuları işlendi. 15 Temmuz darbe girişiminin ve bu girişime karşı verilen demokrasi mücadelesinin ulusal ve uluslararası sonuçlarının her yönüyle ele alındığı bu sempozyumda konuşmacıların sunmuş oldukları tebliğler, bu kitapta bir araya getirildi.

Ülkemizin demokrasi ve hukuk  mücadelesine  önemli  katkı  sunacağını  düşündüğümüz bu kitap, tarihsel periyotta Osmanlı’dan günümüze dek uzanan süreci ortaya koyan ve  en son 15 Temmuz ve akabinde gerçekleştirilen yargılamalarla ilgili detaylı aktarımlara yer vermektedir. Bu sempozyumun ve kitabın hazırlanmasında desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a, Istanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a, AK Parti Genel Sekreteri Av. Fatih Şahin’e ve kıymetli dostum Av. Ömer Faruk Kalaycı’ya şükranlarımı sunuyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads
– Resmi Twitter Hesabımız