• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
20 Ocak 1990 Olayları, TBB’de Düzenlenen Etkinlik İle Anıldı

20 Ocak 1990 Olayları, TBB’de Düzenlenen Etkinlik İle Anıldı

Türkiye Barolar Birliği, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı ile Azerbaycan Diaspora Başkanlığı tarafından düzenlenen “30. Yılında 20 Ocak 1990 Olayları: Azadlığa Giden Yolun Asimetrik Savaşı” başlıklı etkinlikte, Azerbaycan’ın bağımsızlığının sembolüne dönüşen ve tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen “20 Ocak Katliamı” kurbanları anıldı.

Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmail Safi, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar ile çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Azerbaycan Türkü’nün bağımsızlık için ağır bedeller ödediğini söyledi.

Feyzioğlu, Azerbaycan halkının köklü devlet geleneğinin verdiği ruhla bütün baskılara direndiğini ve asla boyun eğmediğini belirterek, takvim yaprakları 1990’ları gösterdiğinde Sovyet yönetiminin Azerbaycan aleyhine faaliyetlerinin zirveye ulaştığını ifade etti.

Dünyanın son 150 yılının katliamlarla dolu olduğunu kaydeden Feyzioğlu, 19 Ocak gecesi Ermeni komutanların emrindeki özel birlikler tarafından gerçekleştirilen katliama ilişkin görsel kanıtların ve tanıkların halen mevcut olduğunu, Bakü’de bir insanlık dramı yaşandığını ama insanlığın bunu görmezden geldiğini kaydetti.

Prof. Dr. Aygün Attar, Büyükelçi Hazar İbrahim ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Attar’ın oturum başkanlığında Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Doç. Dr. İsmail Safi ve Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe geçildi.

Etkinliğin ardından “Kanlı Ocak” resim sergisinin açılışı da yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads