• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
12 Baro’nun Ortak Basın Açıklamasını Kınıyoruz

12 Baro’nun Ortak Basın Açıklamasını Kınıyoruz

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği Pençe Kılıç Hava Harekatı’ndan rahatsız olan 12 Baro Başkanlığı’nın operasyonlara karşı yaptığı hadsiz ortak basın açıklamasını Adalet Medya Yönetimi olarak şiddet ve esefle kınıyor, basın açıklamasında PKK’nın adının bile geçmediği hususunun altını çizerken, operasyona iştirak eden tüm güvenlik güçlerimize başarılar dileriz.

Terörle mücadele, gerek yurt içinde gerekse sınır ötesinde sürdürülen başarılı operasyonlarla kararlı bir şekilde devam ediyor…

Suriye ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen çalışmalar ile teröristlere kaçacak alan bırakılmıyor, terör örgütünün eli günden güne zayıflatılıyor…

20 Kasım’da gerçekleşen Pençe Kılıç Hava Harekatı ile terörle mücadelede yeni bir safhaya geçildi.

Teröristlere ait mağara, mühimmat, barınak ve sığınaklar yerle bir edildi. Çok sayıda terörist, etkisiz hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Hesap zamanı!’ diyerek duyurduğu Pençe-Kılıç Harekatı’nda 89 hedef imha edildi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, operasyonlarda bin 441 teröristin etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Türkiye’nin teröristlere yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatı içerideki ve dışarıdaki terör destekçilerini rahatsız etti.

Daha önce pek çok kez sınır ötesi operasyonda Türkiye karşıtı açıklama yapan aynı barolar yine bu operasyonda da terör örgütü PKK’yı aklayıcı Türkiye’yi suçlayıcı açıklamalarda bulundu.

Barolardan operasyon karşıtı açıklama

İstiklal’de yaşanan hain terör saldırısının ardından gerçekleştirilen operasyona, kamuoyundan da destek büyük oldu.

Bazı barolar ise bu desteğin aksine, operasyona karşı olduklarını belirten ortak bir açıklama yaptı.

PKK’NIN ADI BİLE GEÇMEDİ

Ağrı, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van barolarının yaptığı ortak açıklamada terör örgütünün adı geçmezken Türkiye’nin sınır ötesi harekat yapmasının yanlış olduğu ifade edildi.

İşte 12 il barosunun ortak açıklaması;

TSK, savaş uçaklarıyla başta Kobani olmak üzere Suriye’nin kuzeyi ve doğusunda bulunan birçok alana 20.1.2022 tarihinde hava harekatı gerçekleştirmiştir.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre başlayan askeri operasyonda can kayıpları ve yaralananların olduğu belirtilmektedir. Askeri operasyonların sürmesi halinde şüphesiz ‘daha fazla can kaybı yaşanacaktır

Hava operasyonlarının yapıldığı alanlar; Suriye’de 2011 yılından beri devam eden iç Savaştan sonra IŞİD’den temizlenen ve güvenliğin yeniden tesis edildiği, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı alanlardır

Ülke olarak yıllardır savaşın, çatışmanın ve şiddetin sorunları çözmekten ziyade daha da derinleştirdiğini yaşanan büyük acılarla tecrübe etmiş bulunmaktayız. Bugün ihtiyacımız. olan şey; Kürtlerin yoğun yaşadığı alanlara askeri operasyonlar düzenlemek suretiyle sorunu derinleştirmek değil, toplumun her kesimiyle barışmaktır. Türkiye’nin komşu halklarla ilişkilerini barışı gözeterek sürdürmesi, herkes için elzemdir.

Bireyler, gruplar ve halklar; vazgeçilmez, adil, sürdürülebilir ve kalıcı barış içinde yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkın sağlanması ve korunması sorumluluğu devletlere aittir.
Biz aşağıda imzası bulunan Barolar savaşa karşı barışı savunmanın sorumluluğuyla; bölgede, sorunların çözümden ziyade yeni sorunlara sebebiyet verecek operasyonları halklar arasındaki barış zemini açısından tehlikeli görüyor ve hükümeti sorunlara askeri müdahaleler yerine barışçıl siyasi çözümler aramaya davet ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads