• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Samsun’da Düzenlenecek “100. Yıl Adalet Spor Oyunları” İçin Geri Sayım Başladı

Samsun’da Düzenlenecek “100. Yıl Adalet Spor Oyunları” İçin Geri Sayım Başladı

Ülkemizin her bir noktasında Cumhuriyetimizin 100. yılı coşkusu yaşanırken, Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan adliye personelleri ve cezaevi personellerini bir araya getirecek olan “100. Yıl Adalet Spor Oyunları” için geri sayım başladı. Daha önce Adalet Bakanlığınca ülke genelinde yapılan “Personelin Sesi, Adaletin Nefesi” mottosuyla yola çıkılan  etkinliklere Konya, Eskişehir, Gaziantep, Elazığ, Tokat illerimiz ev sahipliği yapmış, yoğun katılım ile çeşitli etkinlikler düzenlenmişti. 

Bu kez Adalet Bakanlığı’nca düzenlenen  100. Yıl Adalet Spor Oyunları‘na Samsun ev sahipliği yapmaya hazırlanırken,  etkinlikler Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın koordinasyonuyla 5 Eylül – 10 Eylül 2023 tarihleri arasında  gerçekleşecektir. 100. Yıl Adalet Spor Oyunları kapsamında Okçuluk, Yüzme, Tenis, Masa Tenisi, Koşu, Satranç, Bovling, Basketbol ve Voleybol gibi branşlarda bireysel ve takımlar halinde turnuvalar düzenlenecek.

Yapılacak etkinliklere Adalet Bakanlığı’nda görev yapmakta olan çeşitli ünvanlarda çok sayıda personelin katılımı beklenirken, 100. Yıl Adalet Spor Oyunları için sayılı günler kalması yargı camiasında şimdiden heyecan yarattı.

Etkinlik, çeşitli spor branşlarında yarışmaların düzenlendiği bir fırsat sunmaktadır. Okçuluk, Yüzme, Tenis, Masa Tenisi, Koşu, Satranç, Bovling, Basketbol ve Voleybol branşlarında yargı çalışanlarının yeteneklerini sergileme ve görev yaptıkları birimi temsil etme şansı sunmaktadır.

Adalet Bakanlığı 100. Yıl Adalet Spor Oyunları’na katılması planlanan illerin belirlenmesinde etkinliğin yapılacak olduğu Samsun ili merkez alındığı,  ulaşım mesafesi ve ulaşım imkanlarının dikkate alındığı ifade edildi.

 

1) Marmara Bölgesi

a) 11 İl

b) PGM ve CTE Toplam Personel Sayısı: 30.486

 

2) İç Anadolu Bölgesi

a) 13 İl

b) PGM ve CTE Toplam Personel Sayısı: 25.195

 

3) Karadeniz Bölgesi

a) 18 İl

b) PGM ve CTE Toplam Personel Sayısı: 18.711

100. Yıl Adalet Spor Oyunları hususunda detaylı açıklama etkinlik ve turnuvalara ev sahipliği yapacak Samsun ilimizin Adalet Sarayı’nın websitesi’nde yapılmış olup, aşağıda konuyla ilgili duyurulan resmi açıklamalar yer almaktadır. Özellikle katılımcıların aşağıda yer alan tarih, branş ve kriterlere özen göstermelerini tavsiye etmekteyiz.

 

Sporcuların Samsun’a Geliş Gidiş Tarihleri:

4 Eylül 2023 Pazartesi Kredi Yurtlar Kurumu’nda kendilerine tahsis edilen odalara yerleşmeleri.

11 Eylül 2023 Pazartesi odaların boşaltılması.

Sporcuların Belirlenme Kriterleri :

Bakanlığımızca belirlenmiş bireysel spor branşlarından;

 1. Okçuluk
 2. Yüzme
 3. Tenis
 4. Masa Tenisi
 5. Koşu

spor dallarında her ilden bir kadın, bir erkek (toplam iki) sporcu.

 1. Satranç
 2. Bovling

spor dallarında her ilden bir (kadın veya erkek) sporcu müsabakalara katılması öngörülmüştür.

Not 1: Katılımcı sayılarında kadın ve erkek dengesi gözetilecek olup gelen isimlerden nihai liste Bakanlığımızca belirlenecektir.

Not 2: İlgili branşta lisansı/sporkartı bulunan sporcular arasından sporcu seçimi yapılacaktır. Lisansı bulunmayan sporcular, bulunduğu yer Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapmak suretiyle lisans alabileceklerdir. Sporkart için fotoğraf, sağlık raporu ve kimlik ibraz etmek suretiyle Başsavcılıklar aracılığıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabileceklerdir.

Katılan sporcuların illerini temsil edecek oldukları unutulmamalı seçimler yapılırken büyük önem gösterilmelidir.

Bakanlığımızca belirlenmiş takım spor branşlarından;

 1. Basketbol
 2. Voleybol

spor dallarında her il sadece bir branşta takım oluşturabilecek;

basketbol branşında takım oluşturan il aynı zamanda voleybol branşında,

voleybol branşında takım oluşturan il aynı zamanda basketbol branşında takım oluşturamayacaktır.

Ayrıca kadın takımı oluşturan il aynı zamanda erkek takımı; erkek takımı oluşturan il aynı zamanda kadın takımı oluşturamayacak ve  takımlar karma cinsiyetten olamayacaktır.

Not 3: Katılımcı takım sayılarında erkek ve kadın dengesi gözetilecek olup dengesizlik halinde yeni takım istenebilecektir.

Takımlar oyuncu sayısı + 1 yedek oyuncu şeklinde planlanacak ayrıca takım antrenörü bulunmayacaktır. Süreçi takım oyuncuları içerisinden seçilen takım kaptanı koordine edecektir.

Tüm spor dallarında sporcu belirlenme süreçlerinde, Bakanlığımıza bağlı tüm personel göz önüne alınarak değerlendirme yapılıp adliye ve ceza infaz kurumu personelinden karma olarak belirleme yapılacaktır. Oluşturulacak takımlar sadece adliye veya sadece ceza infaz kurumu personelinden oluşmayacak böylelikle farklı unvanlardaki personelin bir araya getirilmesi sağlanacaktır.

Personel seçiminde Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları personele dahil edilmeyecektir.

Sporcuların Ulaşımı :

Tüm sporcuların ulaşımları bağlı bulundukları İl Başsavcılıklarınca planlanan araçla yapılacak olup Samsun içi transferlerinde de bu araç kullanılacaktır.

Sporcuların Kıyafetleri :

Tüm sporcuların formaları bağlı bulundukları İl Başsavcılıklarınca hazırlanacak olup üzerlerinde;

 1.  ‘’100 Yıl Adalet Spor Oyunları / Samsun 2023’’ logosu
 2. Katıldığı ilin ismi
 3. Türk Bayrağı

bulunması gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

+ AdaletMedya İnstagram Hesabımızı Takip Edin
ads